Waarom is het zo moeilijk om leiders te vinden die deugen?

Columns

Onlangs werd ik getriggerd door een interview dat Beatrice de Graaf gaf in het TV programma Buitenhof. Zij is hoogleraar geschiedenis in Utrecht en vertelt over een les van de nederlandse historicus Johan Huizinga over het belang van deugden voor leiderschap in de klassieke  aristoteliaanse zin. Volgens Huizinga en De Graaf is een goede leider iemand die genoeg slimheid heeft om in de publieke ruimte te handelen volgens een hoger doel. 

 

De meeste leiders affirmeren dat zij beheerst, wijs, moedig en rechtvaardig zijn. De vraag is dan in hoeverre mensen de deugden vertalen in hun handelen. Als je goed om je heen kijkt, dan blijkt dat deugdzame leiders moeilijk te vinden zijn. In een wereld, die ongrijpbaar is, hebben mensen behoefte aan houvast, betrouwbaarheid, moraliteit ...

Koos Groenewoud
Lid sinds 2019
https://www.managementsite.nl/waarom-is-het-zo-moeilijk-om-leiders-te-vinden-die-deugen

Een bespiegeling: Interessant stuk. Ondergetekende is het niet eens met de titel. Ook niet met @Rutger Bregman, die van mening is dat ALLE mensen deugen. Ik ga er al jaren van uit dat 95 tot 97 % van de mensen op welk functieniveau en in wat voor domein dan ook deugen. De kop zou moeten luiden: Waarom is het zo moeilijk om managers te vinden met voldoende leiderschap kwaliteiten en kennis van de trends & ontwikkelingen op het gebied van #Leiderschap & #Economie.

Leiderschap is tijdloos, management heeft zijn langste tijd gehad. These days hoort het te gaan om en over #Mensen en #Mensenrechten.

Over het Peter Principle: We hebben de neiging om mensen op basis van hun deskundigheid te promoveren. Helaas zijn het niet allen koks die lange messen dragen. Ben – net als @Jaap Peters – fan van #Vakmensen, maar ook van #Rijnlands organiseren, NIEUW (dienend) #Leiderschap, Semcostyle, UNBOSS (Loslaten en vertrouwen) en – last but not least – geloof in “It is all about behaviour”van @Marshall Goldsmith.

Veel managers, bestuurders en toezichthouders krijgen geen feed-back / tegenspraak (Lees het boek van Peter van Lonkhuijzen). In mijn eerste boek “Authentieke leiders, ECHTE leiders” staat een onderzoek van @Frank Brummelhuis ”Verbinding door leiderschap 2009”. Hierin worden bestuurders van woningbouwcoöperaties op basis van de leiderschapstest van @Manfred Kets de Vries bevraagd om hun eigen oordeel over hun functioneren. Ze scoorden allemaal hoog tot zeer hoog. Daarna werd aan de OR en de voorzitter van de Raad van Toezicht hun oordeel gevraagd. U begrijpt het al… op 2 items na was hun oordeel “voor verbetering vatbaar”... In dit verband is de aanpak van @Marshall Goldsmith (Feed-Forward) ook zeer goed bruikbaar.

Over het aannemen van ondergekwalificeerd personeel zei Dan Jacobs (en ik dacht ook de oprichter van #Starbucks) het volgende “Better a hole in your team than an asshole”.

Tot slot over deugen: https://www.lerendeleiders.nl/boekenclub/recensie-het-klopt-wel-maar-deugt-niet-van-stevo-akkerman

Koos Groenewoud, Putten 13 februari 2025
Koos Groenewoud
Lid sinds 2019
Het onderzoek waar ik op doel staat op pagina 110: Tot uw dienst:
file:///D:/Downloads/AuthentiekeLeidersEchteLeiders%20pdf%20(4).pdf
Sybren van der Schaar
Pro-lid
Bedankt voor deze inspirerende column. Graag voeg ik eraan toe dat we in onze samenleving genoeg natuurlijke leiders hebben die integer en deugdzaam zijn. Het probleem is echter dat zij vaak niet in aanmerking komen voor leiderschapsposities binnen organisaties waar leiderschap geformaliseerd is. In zulke structuren hebben 'volgers' geen keuzevrijheid om hun leiders te volgen, maar worden ze simpelweg geacht de aanwijzingen van deze leiders op te volgen.

Deze weeffout in ons systeem wordt vaak geprobeerd te herstellen met peperdure leiderschapstrainingen en coachingstrajecten. Helaas hebben deze interventies meestal slechts een beperkt effect, omdat ze de kern van het probleem niet aanpakken.

Als we werkelijk beter leiderschap willen, dan is het essentieel om af te stappen van geformaliseerd leiderschap. In plaats daarvan zouden we leiderschap moeten laten ontstaan op basis van natuurlijke autoriteit en vrijwillige volgzaamheid. Het is tijd om te erkennen dat echte leiderschap niet voortkomt uit een formele titel, maar uit de bereidheid van mensen om een leider te volgen vanwege diens visie, integriteit en capaciteiten.

Meer over Leiderschap